Hony a nie len o New Yorku

Autor: Viktória Koósová | 22.4.2014 o 18:33 | (upravené 22.4.2014 o 21:39) Karma článku: 4,98 | Prečítané:  515x

Hľadať zaujímavú tému, ku ktorej ešte nebolo vytvorených tisíc fráz a bezduchých klišé sa zdá byť nemožné. Ako keby som vyčerpala všetko. K myšlienkam o láske, šťastí, vnútornom pokoji a sile už bolo povedané mnoho. Preto som pátrala hlbšie, hľadala čosi, čo ma zaujme, čo ma možno zarazí či prekvapí. A tak som prišla k myšlienke, že najpútavejší sú predsa ľudia, ich príbehy a zvyky.

Nebudem klamať – aj mne tento nápad vnukla modrá sociálna sieť. Existuje totižto stránka mladého Brandona, ktorý ju založil pred štyrmi rokmi. Pravidelne pridáva fotografie tých najrozličnejších ľudí, ktorých stretne v New Yorku a pre každého má pripravenú otázku. Ich osudy v krátkych popisoch pridáva online, teda každý človek s prístupom na internet si tieto správy môže pozrieť a nechať sa inšpirovať.

Mňa ale zaujímalo, prečo takéto čosi nefunguje aj medzi Slovákmi? Vari len Američania majú každodenný život pestrý, len medzi nimi sa nachádzajú rozliční ľudia? My, Slováci, vari nemáme v sebe široké spektrum príbehov a ľudských osudov? Tak som sa začala pýtať.

Rozhodila som siete medzi priateľmi. Prvou mojou otázkou bolo – aký je tvoj najčudnejší zvyk? A predstavte si, v tej chvíli som si uvedomila, prečo takáto stránka zatiaľ nefunguje. Jednoducho si myslíme, že nemáme čo ponúknuť. Že sme šedý priemer a nerobíme nič, čo by bolo nezvyčajné. Ako keby sme boli robotmi.

Keď som však podobné otázky rozšírila medzi ďalších a ďalších ľudí, bola som veľmi rada, keď som dospela k faktu, že skutočnosť je iná. Možno sa sprvu hanbíme, no medzi nami sa nájdu naozaj pozoruhodné, v úvodzovkách, úchylky. Ja, napríklad, si vždy obúvam najprv pravú, až tak ľavú topánku. Kamarát sa priznal, že na ľudí, ktorí ho v dave drgnú, hreší latinsky. Sestrine spolužiačky sa zas pochválili zbierkou post-it papierikov rôznych farieb, tvarov a veľkostí – sú to tie lepiace poznámkové bločky. Sused neznáša dlhšiu cestu autobusom ako je desať minút. Každý iný dopravný prostriedok mu vyhovuje, odpor má len k autobusom.

Postupne sa však začali vynárať ľudia s podobnými zvykmi. Našla som pár, ktorý si musí mäso presne rozdeliť k prílohe, inak daný chod nedoje. K jedlu sa viaže viacero tradícií – jesť párky jedine príborom, pretože inak má slečna pocit, že jej párky vysušujú ruky. Našla som dokonca študenta, ktorý má paniku z mastných rúk, preto je aj chlieb vo vajíčku príborom.

Čo sa týka hygieny, prišla som na to, že existujú ľudia, ktorí potrebujú mať pravé slúchadlo v pravom uchu a ľavé v ľavom preto, aby neprenášali baktérie z jedného ucha do druhého. Myslíte, že je to zbytočné? No, poznám človeka, ktorý skupuje rozličné hudobné nástroje pričom nevie hrať ani na jednom. Hádam to robí pre dobrý pocit. Tak ako dievčatá, ktoré som videla tancovať v supermarkete medzi regálmi, pretože z rádia hrala práve ich obľúbená pesnička.

 

Stavím sa, že aj vy by ste dokázali o sebe povedať čosi, o čom veríte, že robíte iba vy. Že je to váš charakteristický znak, že je to vaša mala tradícia a nejako máte o trošku horší deň, ak ste ten detail zmenili alebo urobili inak. Je milé mať svoje zásady, najmä vo svete, ktorý sa každú sekundu mení. Tak sa prestaňme hanbiť za to, kým sme. Buďme hrdí na tie maličkosti, ktoré nás robia inými. Nejde o to, zaujať iných, ide o to, aby sme si uvedomili, že naše rozličnosti nás spájajú. Veľmi rada by som sa totiž podieľala na podobnom projekte ako Brandon. Stačí už len vyliezť z ulity.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?