Minister Čaplovič si z nás snáď robí srandu. Opäť.

Autor: Viktória Koósová | 1.10.2013 o 15:04 | (upravené 1.10.2013 o 17:44) Karma článku: 12,77 | Prečítané:  2151x

Chvalabohu, že maturujem už teraz. Asi jeden z mála dôvodov, prečo som šťastná, že som staršia ako moji kolegovia z gymnázia. Ako jedna z mnohých, aj ja som kedysi zložila štátnu skúšku z cudzieho jazyka, ktorá je dokonca úrovňovo vyššie, ako naša drahá skúška dospelosti.

Základom je to, že už terajší druháci na stredných školách, nebudú mať v maturitnom ročníku možnosť uznania náhrady za maturitnú skúšku, či už vlastnia štátnu jazykovú skúšku, medzinárodný certifikát alebo toaleťák s pečiatkou o svojich schopnostiach.

Prečo to tak vlastne je?

Prečo nám, študentom, nestačí dokázať raz, že sme schopní plynulo používať daný cudzí jazyk? Predsa len, za každou takouto skúškou sa, či už maturitou, štátnicami alebo jedným z medzinárodných certifikátov, skrývajú dlhé hodiny práce, sedenia nad knihami, (m)učenia sa pri nahrávkach a vôbec, kvantum času venované úspešnému zvládnutiu testu, na ktorý sme sa prihlásili dobrovoľne. Nevidím zmysel tlačiť nás do ďalšieho stresu.

Argument, ktorý znie, že by sme my, študenti, ktorí už nejaký ten certifikát máme, mali ľavou-zadnou zvládnuť aj hocijaký iný test. Fajn, nehádam sa, nemyslím si, že by som maturitu nezvládla. Ale takto som si mohla navoliť ďalší predmet (kým ma chytíte za slovíčka, samozrejme, že som si mohla vybrať voliteľné predmety aj keď by som skladala maturitnú skúšku z cudzieho jazyka. Takto však mám ale viac času na prípravu), môžem sa na ostatné veci viac a hlbšie zamerať, mám viac priestoru, ktorý môžem venovať aj iným predmetom. Sami musíte uznať, že je rozdiel maturovať zo štyroch predmetov, a je iné maturovať z piatich alebo šiestich. Navyše, ak z jedného z nich už aj tak skúšku urobenú máte.

Myslím, že by sme sa väčšina mohli takisto zhodnúť na tom, že maturitná skúška nie je tak celkom presným odrazom vedomostí jednotlivca. Po prvé - spoločnosť NÚCEM, ktorá pripravuje testy v externej časti, je už neslávne preslávená svojimi prešľapmi s nejednoznačnými odpoveďami a častými chybami, resp. neadekvátnosťou otázok. Po druhé - pri ústnej časti definitívne rozhodujú aj sympatie/antipatie komisie k študentovi a naopak. Pri niečom takto dôležitom je určite väčšina z nás nervóznych a tak nemusí podať výkon na takej úrovni, ako počas bežného vyučovania. Stredoškolskí učitelia (ktorí sú súčasťou odborných komisií) nás už poznajú, sú oboznámení s našou prácou za  doterajší čas strávený v škole, a preto je prirodzené, že študentovi, ktorý síce nepodal výborný výkon na ústnej časti, známku prilepšia. Väčšina vysokých škôl a firiem preto vlastne vôbec výsledok maturít neberie do úvahy, a pripravujú si radšej vlastné testy pre svojich zamestnancov.

Stojím si aj pre tieto dôvody za svojím názorom, že kto sa o cudzie jazyky zaujíma a má chuť ich študovať, určite tak či onak na jazykových školách neprestane študovať a aj naďalej sa bude pokúšať o medzinárodné certifikáty, ktoré sú uznávané po celom svete a majú určite väčšiu vážnosť a vyššiu kvalitu ako slovenská skúška dospelosti. Je na čase, aby sa naše ministerstvo spamätalo, prestalo stresovať študentom za zeleným obrusom ešte viac, ako sú a nesnažili sa im stále ukazovať len to, čo nevedia, ale aby konečne motivovali nás, mladých k lepším výkonom, aby nám pomohli prezentovať to, v čom sme dobrí, čo vieme a čo dokážeme.

 

(Pri písaní článku somvychádzala z údajov uverejnených na hn.hnonline.sk)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?