Ak neprezradíte pravdu o sebe, ako môžete hovoriť pravdu o iných?

Autor: Viktória Koósová | 29.6.2012 o 23:10 | (upravené 29.6.2012 o 23:27) Karma článku: 5,03 | Prečítané:  742x

Bola ako pokazená detská hračka. Rozbitá porcelánová bábika, sfúknutá gumená lopta, autíčko s vylomeným kolieskom. Kto by sa s takou chcel hrať? A ak aj, tak ju len ešte viac pokazí. Rozbije, roztrhne, poláme.

A tak okolo nej prešli ľudia. Mnohí. Niektorí sa ani nezastavili. Upútala pozornosť iných. Prehadzovali si ju v rukách, robili si s ňou čo chceli a ona sa rozbíjala ešte viac. Zvyšok mal nejaké tie pokusy zlepiť ju dokopy. No pravidlo o tom, že ak to nedrží lepiacou páskou, treba použiť viac lepiacej pásky, tuto vôbec neplatilo.

Venovali sa jej. Obetovali pre ňu čas. Snažili sa zoceliť rany, zošiť rozpárané švíky vtedy, keď bolo najhoršie.

Potom prišiel zlom. A ona plakala po tichu do vankúša, a nikto ju nepočul. Nechceli ju počuť, alebo sa ju snažili utíšiť, ale nešlo to. Čo nahradí pocit bezpečia, ak nie priatelia?

A tak prišli oni. S funkciami stieračov a objímačov, vreckoviek-podávačov a zase objímačov. Skrytí pred zrakmi námestia niekde medzi polorozpadnutými budovami s čudesnými muškátmi v oknách s bielym rámom. Po čase nás osvetľovala iba nadpozemsky hučiaca pouličná lampa a mesiac, ktorý sa o pár dní mal dostať do splnu.

A tak sa hračka pomaly zotavuje. A tak som našla zmysel priateľstva. A tak som prišla domov, a prvýkrát po dlhom čase som sa usmiala. A tak som bola konečne aspoň trochu šťastná.

Úprimnosť je cnosť a čím viac poviete, tým lepšie. Tým skôr sa veci vyriešia a napravia. A je jedno ako to znie, ako veľmi vás to zraní, koho od seba odplašíte, všetko je lepšie, než klamstvo. Než dusiť to v sebe. Dá sa tak zabrániť prírodným katastrofám – slané záplavy, telotrasenia,...

Optimizmus. Keď je všetko čierne, a potom prídu dve biele bodky svetla a začnú robiť všetko pre to, aby bolo dobre. A navyše, ak sú to také bodky, o ktorých ste pred siedmimi dňami ani netušili, žeby vám mohli ukázať cestu, či byť tým povestným svetlom na konci tunela.

Došla som na dno. Teraz sa už môžem iba odraziť a stúpať.

Postavím sa a všetko zo seba vytancujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?