A byť iným je super. Nechcel by si byť rovnaký

Autor: Viktória Koósová | 27.5.2012 o 13:33 | (upravené 27.5.2012 o 13:40) Karma článku: 12,09 | Prečítané:  589x

Máme tendenciu odsudzovať to, čo je iné. Nepáči sa nám, ak niekto vybočí z radu, lebo je to neprirodzené. Máme tvoriť jeden celok, jeden prúd vody, z ktorého žiadne kvapôčky nevyletujú. Prosto byť len ďalšou ovcou v stáde, pracovať od deviatej do piatej a doma si spokojne ľahnúť k správam a opäť si ponadávať, ako je nám zle. Samozrejme, nič s tým netreba robiť, veď ak by som sa ozýval, bol by som iný...

Stačí tak málo. Stačí, že mám rada dážď. Že sa rada prejdem v takom počasí, vtedy, keď mi na tvár padajú studené kvapky a vlasy mi zvlhnú a zakrútia sa. Cítim sa tak dobre a už pre to som iná, lebo to nie je normálne. Zvyčajne si ľudia von berú dáždnik, a päty z domu vytiahnu počas búrky iba vtedy, ak naozaj treba. A potom na dažďomilných ľudí pozerajú s vyvalenými očami a ťukajú si na čelo. Lebo sme iní.

Deti v škôlke si spokojne kreslia. Maličká Zuzka nakreslí trávu červenú. A pani učiteľka hneď nabehne a svätosväte bude Zuzke tvrdiť, že urobila chybu, lebo lúka má byť zelená. A ešte by mohla byť trošku žltá, ale určite nie červená. Takže je úplne jedno, či Zuzka chce mať trávu karmínovú, alebo trebárs aj fialovú - ako kvety šafranu - trávička musí byť zelenožltá. A tak sa malá Zuzka už v mladom veku naučí držať hubu a krok.

Mám inú národnosť. Veľa som si na túto tému vypočula už na základnej škole. S učiteľmi problém nebol, skôr v kolektíve. Nesťažujem sa, človek si časom jednak zvykne, a po druhé, zocelí ho to. Ide však o to, že som iná. A keby som bola Kanaďanka, snáď by to bolo, hm... cool?

Učia nás vyjadrovať svoj názor. Slušným spôsobom sa dá všetko. Avšak, aj tak sa nájdu experti, ktorí vás neváhajú aj ukrižovať, ak nepočujú to, čo chcú. Dosť na hlavu, čo?

Všimnite si to. Náhodou sa Mariena neobjaví jednu nedeľu v kostole. Jej verné 60 ročné kamarátky sa okamžite po omši zhromaždia na najbližšej lavičke a už rozoberajú – prečo tam nebola, čo mal kto oblečené, kto s kým paktuje a či si náhodou Hanka nezabudla oprať záclony. Len preto, lebo sú iné, majú iné zvyky a páči sa im niečo iné. Slováci však toto majú vo zvyku – kritizovať, ale bez zrkadla pred sebou.

Nie sme zvyknutí vidieť klady v rozdieloch. Všetko, čo je iné, je zlé. Máme zafixované, že postaršie ženy nenosia nič výrazné, na vlasy sa hodí len blond, hnedá alebo ryšavá, náušnice majú len dievčatká a každý, kto sa trochu stará o svoje telo a je vypracovaný, musí byť okamžite bitkár. Každý má právo byť sám sebou. Aj keď nezapadá do vzorca všeobecnosti. A ak do ideálu nepatrí – podľa mňa, ešte lepšie.

Netvrdím, že sa občas nezastavím nad extrémami, ktoré človek nevidí každý deň. Predsa len, stále sú ľudia, ktorí robia zvláštne veci/vyzerajú nezvyčajne. Ale snažím sa ich rešpektovať. Ich názory, myšlienky, presvedčenia... Aj to je spôsob, ako si spraviť deň, život, svet,... krajším.

 


Nadpis článku:

And to be different is great. You don't want to be the same.
Kristen Johnston

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?