1+1=..?

Autor: Viktória Koósová | 9.5.2012 o 20:28 | (upravené 9.5.2012 o 20:37) Karma článku: 6,10 | Prečítané:  1259x

Nad kariérou skvelej matematičky som uvažovala už od prvej hodiny matematiky na gympli. Zo základnej školy som prišla s pocitom, že aj keď som sa musela snažiť, vždy som to vytiahla na jednotku. A aj keď som si na drahú pani učiteľku s radosťou ponadávala a občas som fakt mala v hlave totálnu španielsku dedinu aj z jednoduchých rovníc... Mala som pocit že niečo viem. Aj na ten nepodstatný Monitor nás skvelo pripravila (napísala som ho na plný počet – pani učiteľka nám vtedy venovala kopec času a trpezlivosti, aj keď mne samej táto cnosť chýbala) a zo základky som odchádzala s pocitom, že niečo viem.

No a potom nastal zlom. Niežeby som si o sebe myslela, že som majsterka sveta – vedela som, že s matikou problém bude... Ale neočakávala som, že až taký. Pani profesorka sa na prvý pohľad javí ako milá žena v stredných rokoch. Prístup k nám mala vždy jedinečný – ochotne presúvala termíny písomiek ak sa nám toho nahromadilo veľa, plus, na hodine bola sranda.

Časom som si však uvedomila, že z matematiky viem každým dňom menej a menej. Moje vedomosti klesali priamo úmerne počtu hodín strávených na rande s číslami (a písmenami, fuj.) Fakt, že ani taká ľúbezná pani profesorka vo mne nedokáže vzbudiť pocit, že nie som úplne tupá, ma pomaly ale isto ťažil. A ja viem, že aj napriek tomu, že bunky na matematiku nemám, ak mi niekto dané učivo poriadne vysvetlí a ja si nad to sadnem – viem to. No teraz to akosi nejde.

Jednak, pani profesorka nemá systém. Začneme niečo preberať – „vyloží to“ ľuďom v prvej lavici, ktorí tomu aj bez výkladu rozumejú. O hodinu neskôr sa predpokladá že všetci všetkému chápeme, tak dostaneme zadanie – jeden príklad. 6/8 triedy naň pozerá ako teliatka na nové vráta, jedna osmina ako keby mala kalkulačky v hlave a zvyšok sa s tým trápi – no úspešne. A miesto toho, aby sme si vysvetlili postup krok za krokom aj pre tých menej chápavých (ako ja), posúvame sa ďalej a ďalej a takto stíhame „vypočítať“ asi tri príklady za 45 minút.

Samozrejme, trvá to dlho, pretože nás pani učiteľka ustavične upozorňuje. Za vyrušovanie, ako inak. Čo iné mi však ostáva, ak nie poradiť sa so spolužiačkou a spolu sa snažiť vyriešiť zadanie? No a bez slov to nejde. Keďže na tabuľu sa odmieta príklad rozpracovať, pretože „nechápem, čo na tom nechápete. Veď to musíš vedieť...,“ aj keď faktom ostáva, že dnes sa jej spolužiačka opýtala na príklad, ktorý nám sama zadala. Profesorka naň najprv tri minúty bezmocne pozerala, niečo zalistovala v knihe a potom vyvolala spolužiaka, aby to vypočítal na tabuľu. Jej, tomuto hovoríme kvalifikovaní učitelia.

A tak sa po takýchto premrhaných hodinách zahlási písomka. A Viki si sadne na dupu a učí sa. No a trikrát hádajte ako to skončí.

 

Preto ma prekvapilo, že maturita z matematiky má byť povinná. Neviem si predstaviť seba skladať skúšku dospelosti z tohto môjmu srdcu blízkemu predmetu, keďže mám pocit, že teraz by som nevypočítala ani zadania zo základky, nieto ešte maturitné. Beriem, že matika je dôležitá... No ale budem ja niekedy potrebovať zlogaritmovať svoj preklad (ak by som šla študovať prekladateľstvo/tlmočníctvo)? Preto si myslím, že toto by malo byť vrcholne voliteľné. Nech sa človek zameria na to, čo mu ide, čo chce v sebe rozvíjať a čo ho baví. Inak skončíme tak ako tohtoroční maturanti – totálne odradení . A nie je cieľom mladých ľudí skôr motivovať k lepšiemu výkonu, než dokazovať im, akou skazenou a hlúpou generáciou sa stali?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?