Keď sa ani doma nemôžem cítiť bezpečne

Autor: Viktória Koósová | 24.2.2014 o 23:03 | Karma článku: 9,29 | Prečítané:  1074x

Dennodenne sme obklopovaní negativizmom, smutnými reportážami v novinách a stúpajúcou kriminalitou vo večernom spravodajstve. Myslím si však, že nebudem jediná, pre ktorú platí nasledovné: nič neznie tak hrôzostrašne, pokiaľ sa vás to bytostne netýka.

Dnes som sa vrátila zo školy poobede pomerne neskoro. Z každej strany sa však na mňa hrnuli správy o tom, čo sa stalo práve na sídlisku, kde bývam. Za bieleho dňa, okolo obeda, keď mladá - odo mňa len o pár rokov staršia - poštárka skončila s vážnym poranením stehna v nemocnici. Prečo?

Pretože niesla príliš veľkú sumu peňazí, za ktorú sú niektorí - ktorých média tak radi označujú ako „neprispôsobiví", „členovia menšiny" či „osadníci" - ochotní vážne poraniť nevinného a bezbranného človeka. Vážne pochybujem o tom, že by sa táto mladá poštárka snažila dotyčného - po ktorom polícia ešte stále pátra - vyprovokovať „aha, mám tu peniaze, poď, prepichni mi tepnu." (Na margo polície - na mieste činu bola do dvoch - troch minút, podľa svedkov. Na slovenské pomery naozaj rekordný čas.  Ako je ale možné, že ani psovodom sa páchateľa nepodarilo nájsť? Za bieleho dňa?)

Rada by som vyzdvihla slovo bezbranný. Podľa spišskonovoveského Korzára v ich rozhovore hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová síce vyjadrila znepokojenie, no spôsob obrany pošty, mne osobne, príde absolútne malicherný. Pracovníci Slovenskej pošty sú údajne vybavení dymovými ľadvinkami, ktoré v prípade odcudzenia znehodnotia hotovosť.

Je naozaj prednejšie ochrániť peniaze, než ľudský život?

Je pre nás, pre našu spoločnosť, dôležitejšie sa zaoberať zafarbením peňazí pri útoku, než podčiarknuť fakt, že aj slečna doručovateľka bola „zafarbená" vlastnou krvou?

Kedy sa v našom myslení konečne niečo zmení?

A ako je možné predchádzať takýmto udalostiam?

Možno si poviete, že vás sa to netýka. Že vám a vašim starším príbuzným prichádzajú peniaze trebárs na účet. Čo ak práve vás niekto - nedajbože - takto nožom napadne pri tom, ako stojíte v banke pri priehradke a vyberáte si svoju sumu? Nejedného bežného občana už prepadli aj pri bankomate. Nečakajme, kým sa nás takáto situácia bude týkať viac než osobne. Poďme zistiť príčinu toho, prečo sa takéto veci dejú, a ako im môžeme zabrániť.

Aby sme si jedného dňa mohli povedať, že žijeme v lepšom, krajšom a bezpečnejšom svete.

(Neviem ako vy, ale ja naozaj nemám chuť priviesť na tento svet deti, keď vidím, čo sa deje na sídlisku malého mesta.)


webstránka Novoveského Korzára: http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan neplatí ani za nájom štadióna, mestu dlhuje takmer 400-tisíc eur

Hokejový klub nemá na výplaty ani na nájom štadióna. Vedenie tvrdí, že sezónu v KHL dohrá.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.

PLUS

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie.


Už ste čítali?