Odpustenie je dar, ktorý dávame sami sebe

Autor: Viktória Koósová | 17.6.2012 o 22:50 | (upravené 18.6.2012 o 8:13) Karma článku: 5,76 | Prečítané:  675x

Slečna, ktorá leží na posteli, prikrytá letným paplónom v chladivej, škoricovohnedej saténovej obliečke. Dokorán otvorené okno. Iba tak má šancu sledovať, čo sa vonku deje.

S ťažkými viečkami pozerá na staršieho, šedivejúceho pána, ako venčí svojho bišónika. So zapadajúcim slnkom za chrbtom sa k nemu približuje dáma s riedkymi fialovými vlasmi. Má zavalitú postavu, no z jej chôdze cítiť vznešenosť a istú pýchu. Slečna na posteli už rozumie, prečo sa hovorí - aký pán, taký pes. Pred ňou prekračuje z nohy na nohu, na nohu a na nohu jej francúzsky buldoček. Na prvý pohľad, aj napriek kričiacej povrchnosti dámy v rokoch je jasné, že ich spája viac než len obojok a vodítko. Medzi pánom a psom je vždy nejaké puto.

Psíky sa okamžite spoznajú a začnú navzájom oňuchávať. Nevidia sa prvýkrát. Sú to starí priatelia. Azda len o čosi vernejší než ich ľudskí nadradení. Aj tí sa však chytia pod pazuchy a pustia sa na večernú prechádzku. Prvú, po takom dlhom čase. Slová? Tie odvial letný vánok, prehlušila ich pieseň rieky. Ostali zaseknuté v hrdle, napoly prehltnuté. Aj tak sú zbytočné. Veľa ostalo nevypovedaného. Veľa odpusteného. Veľa zabudnutého.

Aj tak pokračujú ďalej. V chvíľach, ako je táto, niet čo povedať. Niet čo vysvetľovať. Načo? Priateľ aj tak pochopí. Padla prvá slza. Kotúľa sa po rumenci tej milej starkej. Psíky si ich nevšímajú, už spolu šantia v tráve akoby sa nič nestalo. Ani oni nepotrebujú slová. Tie sú zbytočné. Vrčanie, štekot, brechot? Veď sa poznajú. Dokonale. Dávno, dlho. Nič sa nezmenilo.

Ohnivá guľa sfarbuje oblaky na ružovo, sama naberá viac červenú, než oranžovú farbu a nádherne sa odráža na hladine vody. Žblnkot prúdu, nárazy o skaly, pôsobia ešte viac upokojujúco a po náročnom dni sa mladá dáma už nedokáže viac udržať v bdelom stave.

S poslednom piesňou rieky v mysli, s nádherným obrazom za viečkami a vôňou ďalšej noci zatvára oči.

Kde sú jej priatelia?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá slovenská tenistka nastúpi v sobotu na Turnaji majsteriek proti Ruske Kuznecovovej, ktorá mala nabitý program.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.


Už ste čítali?